Originální náramek za dvě hodiny? Určitě...

Náramek za dvě hodiny? Určitě...

Není lepšího pocitu, než když si mohu obléknout nebo vzít jako doplněk něco, co jsem si sama vyrobila! Znáte to? Jestli ne, vyzkoušejte... a věřte mi, ostatní si všimnou... Nevíte, co dát jako dárek svojí kamarádce, mamce, tetě nebo jiné ženě? Chcete být originální, nápaditá a naprosto neotřelá? Dárek jim vyrobte! Vyzkoušejte náramek za dvě hodiny. Budete mít dvojnásobnou radost - z vašeho výsledku a z radosti obdarovaného. Tohle znám již pár let, kdy dárky z větší části vyrábím vlastnoručně.

 

Jak na to?

Zvolte si velikost kanavy podle vaší potřeby (délku podle obvodu vaší ruky a šířku podle libosti) a připočtěte 3-4 čtverečky ve všech čtyřech směrech pro založení. Do oka smyčkovacího háčku navlečte zvolený pruh látky či vlny a přeložený okraj kolem dokola osmyčkujte postupným protažením všech oček kolem dokola.
1_1  2_1  3_1
Účelem osmyčkování je úplné zakrytí kanavy na hranách.
Když máte lem plně zakrytý, vyvlečte konec a nechte zhruba 5-10ti centimetrový konec, který postupným smyčkováním plně skryjete v dalších řadách.

Navlečte vnitřní přízi do oka háčku a její konec uvažte jednoduchým uzlem kdekoliv na kanavě. Na konci práce jej rozvážete a skryjete v hotových smyčkách. Prostrčte háček shora dolů skrz kanavu a vytáhněte za pomoci druhé ruky první smyčku na kanavu z pruhu látky, kterým chcete začít vnitřní prostor vyplňovat. Znovu strčte háček dolů a vytáhněte další smyčku nahoru (touto druhou smyčkou si “uzamknete” také konec nového pruhu látky). Až budete mít na háčku +- 6 smyček, prostrčíte jimi celý háček i s vnitřní přízí, která vytvořené smyčky uzamkne proti vypárání. Takoto pokračujte ve vámi zvoleném vzoru (kolem dokola, vodorovně, svisle, napříč, spirálovitě nebo vytvářejte vzory, jako jsem to dělala v této demonstraci já).
4_1  5_1
Dříve nebo později se dostanete do situace, kdy vám začne pruh látky docházet a bude třeba jej nastavit. Někdo pruhy sešívá, někdo začíná a ukončuje po každém pruhu... mně se nejvíce osvědčil níže zobrazený postup. Původní a nový pruh přeložím o cca 1,5 cm a nůžkami nastřihnu max. 0,5 cm dlouhý řez. Látky rozložím a překryji přes sebe. Nový pruh provléknu otvorem v původním pruhu. Látku protáhnnu a ke konci zatáhnu více (né moc, aby se látky neroztrhly) a pokračuji ve smyčkování. Uzlíky se ztratí buďto mezi smyčkami nebo vespodu kanavy.
6_1  7_1  8_1
9_1  10_1
Pokračujte ve vytváření zvoleného vzoru nebo jen nechte plynou svoji tvořivou energii, tak jako jsem tomu nechala průběh já. Když máte náramek uvnitř plně osmyčkovaný, je potřeba zakončit všechny konce, které zůstaly vespodu kanavy. To se dělá tak, že pomocí gobelínové jehly nebo háčku vytáhnete konce nahoru na kanavu a protáhnete je alespoň pěti hotovými smyčkami v kterémkoliv směru a konec ustřihnete.
11_1  12_1  13_1
14_1  15_1  16_1
17_1  18_1  19_1
Mne se do zvoleného ornamentu hodily ještě korálky v barvě použité látky a tak jsem je tam všila běžnou jehlou. Teď již stačí přidělat zavírací klip nebo navléct zhruba 30 korálků a z nich udělat zavírací očka a oproti našít malé knoflíčky. Fantazii se ani zde meze nekladou.
20_1
Snadné, že? Věřili byste, že takovýhle náramek mi trval jen 2 hodiny?
Nevěříte... tak přijďte na některý z mých kurzů a uvidíte,
jak snadné a úžasně kreativní smyčkování je