Co je LockerHooking/Smyčkování a co k němu potřebujete

Co je Locker Hooking?

Locker hooking neboli „smyčkování“ (pro české použití) je naprosto jedinečná řemeslná technika, která se podobá technice tkaní koberců. Při smyčkování jsou pruhy látek, přízí, vlny – jednoduše čehokoliv, co se vám líbí nebo máte doma k dispozici – protahovány skrz oka kanavy. Smyčky, které na kanavě vznikají, se po vytvoření protáhnou bavlněnou přízí, čímž jsou zajištěny proti zpětnému provlečení a vypárání.

Ke smyčkování se používá speciální smyčkovací nástroj, který připomíná spojení háčku a jehly. K vytahování smyček se používá jeden konec (zakončený háčkem) a k protahování uzamykací příze slouží druhý konec (velké očko).


Co k němu potřebujte?

Ke smyčkování budete potřebovat jen pár základních věcí. Níže uvádím jejich výčet, který je zároveň slovníčkem základních pojmů, na které můžete v souvislosti se smyčkováním narazit:

  • Kanava (rug canvas) – je základní materiál. Vyrábí se zhruba ve čtyřech „hustotách“ vláken a podle této hustoty se řídí i její použití.
  • Smyčkovací háček (locker hook) – je nástroj, kterým se vytahují textilní/vlněné materiály skrz kanavu a tím vznikají ozdobné smyčky.
  • Vnitřní bavlněná příze (locking medium cotton twine) – která se protahuje skrz vzniklé smyčky a tím je uzamyká proti vyvlečení či vypárání.
  • Dekorativní smyčkovací materiál (hooking material) – možnosti smyčkovacího materiálu jsou téměř nekonečné – můžete si vybrat jakýkoliv materiál, který se vám líbí a nebo hodí do vašeho projektu, ať už jsou to základní bavlněné pruhy látek (v několika šířkách) nebo stuhy, vlna, příze, kůže, recyklovaný textilní materiál, hedvábí, surová vlna, atd. 
  • Gobelínová jehla (tapestry needle) – k lemování hran a dalším finálním úpravám budete potřebovat tupou gobelínovou jehlu nebo tupou jehlu na vlnu, která nebude narušovat usmyčkovaná vlákna.
  • Jehla a nůžky
  • Další možné potřeby pro zjednodušení tvoření - řezací podložka (cutting board), řezací deska/šablona (cutting pattern), kruhový řezák (rotary cutter)